У зв’язку з прийняттям 18 січня 2018 року Закону України № 2268-УІІІ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» (далі – Закон) , який набрав чинності 24 лютого 2018 року, виникають питання щодо реалізації частини третьої статті 2 Закону.

Зазначеною нормою Закону встановлено, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

Наразі Міністерством юстиції України збираються та опрацьовуються пропозиції від заінтересованих центральних органів виконавчої влади щодо визначення механізмів реалізації цієї статті Закону.

На сьогодні діє спрощена судова процедура встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України за статтею 317 Цивільного процесуального кодексу України.

Отже, державна реєстрація народження або смерті ( якщо дитина народилась, або смерть особи настала на тимчасово окупованій території України) проводиться у відділах державної реєстрації актів цивільного стану України на підставі рішення суду про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України.

Звертаю увагу, що згідно частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Отже, якщо дитина народилась або смерть особи настала до моменту створення механізмів реалізації частини третьої статті 2 Закону, - для державної реєстрації народження і смерті будуть застосовуватись положення спрощеної судової процедури встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Інформацію підготовлено начальником Вугледарського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області   Івасіковою А.М.