Актуальною темою залишається боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах». Конституцією України закріплені права громадянини заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією. Проте роботодавці ігнорують зазначені конституційні норми і змушують робітників працювати без оформлення трудових відносин, видають працівникам зарплату готівкою у «конвертах». Працівник, який погоджується на таке працевлаштування, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Він не має доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу. Згода отримувати зарплату «у конвертах» позбавляє соціального захисту. Адже пенсію у майбутньому нараховується тільки з офіційної заробітної плати.

Мінімальна заробітна плата – це мінімальний розмір оплати праці, який є законодавчо встановленим і обов’язковим для всіх підприємств, незалежно від форм власності (тобто, незалежно від того, це приватне підприємство чи державне). Вона є стабільною і до неї не відносять різного роду надбавки, премії, заохочувальні виплати і таке інше. Згідно Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року становить 3200 грн. на місяць. Якщо нарахована заробітна плата за виконану норму праці є нижчою за розміром мінімальної заробітної плати, тоді роботодавець має провести доплату до рівня мінімальної зарплати, яку слід виплачувати щомісяця одночасно з виплатою зарплати.

За недотримання закону, страхувальники повинні будуть сплатити штраф у розмірі до трьох мінімальних зарплат у всіх випадках недопущення інспекторів до перевірки, крім випадку, коли темою перевірки є не оформлення трудових договорів з працівниками та виплата зарплат «в конверті».

У випадку недопущення держінспектора праці до перевірки, якщо вона здійснюється з метою виявлення працівників з неоформленими трудовими договорами, виплати заробітної плати без нарахування і сплати єдиного внеску (виплата зарплати «в конверті»)фізичні та юридичні особи будуть оштрафовані в розмірі 100 мінімальних зарплат (з 1 січня 2017 року це 320 тисяч гривень).

Крім того, законом передбачається сплата фізособами-підприємцями, які є платниками єдиного податку першої групи, єдиного соціального внеску в розмірі не менше половини мінімального ЄСВ, навіть якщо підприємець не веде господарську діяльність і не отримує прибуток.

Легалізація зайнятості населення та відмова відвиплати зарплати у «конвертах» дозволить громадянам отримати соціальні гарантії. Кожен має право на легальне оформлення трудових відносин через укладання трудового договору та отримання заробітної плати, не нижчої відвизначеної законом.