Вугледар – невеличке затишне місто, розташоване на щедрих, багатих, родючих землях безкрайнього Донецького степу. Своїм народженням місто зобов’язане початку освоєння Південно-Донбаського вугільного регіону.

Відлік віку міста ведеться з того дня, коли у фундамент першого житлового будинку у 1964 році був закладений перший камінь. Перший житловий будинок був заселений у 1966 році. У житті нового селища незвичайним було те, що всі організації відкривалися майже одночасно. Другорядного нічого не було. Усе було першочерговим, усе було необхідним.

Архіви на сучасному етапі є сполучною ланкою, яка об'єднує день сьогоднішній з минулим, тим самим накопичуючи досвід і мудрість для майбутніх поколінь, і стають найважливішим резервуаром пам'яті людства. Добре організовані і правильно комплектуються, вони - умова нашого нового знання про минуле, яке сучасна наука здатна значно збагатити і уточнити.

Виниклий вибух інтересу суспільства і особистості до свого минулого, прагнення до історичної та культурної самоідентифікації регіонів і інші процеси зробили саме архівознавство сьогодні максимально затребуваним.

Архівний відділ Вугледарської міської ради створено рішенням Вугледарської міської ради 16.12.2003/ІV-16-4 „Про створення архівного відділу Вугледарської міської ради” для зберігання архівних документів суб’єктів господарювання різних форм власності.

Основними напрямками роботи архівного відділу є:

- реалізація державної політики у сфері архівної справи і діловодства в межах своєї компетенції, здійснення управління архівною справою і діловодством на території міста;

- забезпечення дотримання законодавства України про Національний архівний фонд і архівні установи;

- забезпечення поповнення Національного архівного фонду документами, що мають місцеве значення, їх державної реєстрації, обліку, зберігання та використання інформації.

В архіві зберігаються документи 13 фондів на 3095 одиниць збереження. Документи висвітлюють соціально-економічний і політичний розвиток міста Вугледару, зберігають інформацію про роботу органів державної влади, органів місцевого самоврядування, установ культури і освіти.

Архівний відділ надає консультативно–методичну допомогу архівним підрозділам підприємств, установ і організацій міста з питань:

- експертизи цінності документів;

- формування документів у справи та складання номенклатур справ;

- складання описів справ, історичних довідок, передмов, актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду;

- підготовки та передавання справ на державне зберігання;

- забезпечення умов гарантованого збереження документів;

- організації користування архівними документами.

Відповідно до запитів юридичних і фізичних осіб архівний відділ надає довідки про право власності на житло, про виділення земельних ділянок тощо. Архівні довідки та копії документів офіційно засвідчуються архівом.

В архівному відділі ведеться робота зі зверненнями громадян. Оперативне інформування здійснюється на стенді та на офіційному веб-сайті Вугледарської міської ради.

При архівному відділі Вугледарської міської ради створено структурний підрозділ, на який покладено виконання функцій трудового архіву.

У трудовому архіві зберігаються документи з кадрових питань (особового складу) ліквідованих підприємств і установ міста (21 фонд, 311 од. зб.).

Трудовий архів:

- приймає та забезпечує зберігання документів з кадрових питань (особового складу) і управлінську документацію, строки зберігання якої не закінчились, ліквідованих установ і підприємств міста;

- за запитами юридичних та фізичних осіб видає архівні довідки, копії та витяги з документів щодо підтвердження трудового стажу та заробітної плати колишніх працівників ліквідованих підприємств;

- надає консультативно-методичну допомогу з питань діловодства та архівної справи відповідальним за архівні підрозділи та діловодство підприємств та установ у зоні свого комплектування.

У стародавньому Римі говорили: «Якщо немає документа, значить не було події». Архіви зберігають таємниці, історію, документи для дітей та онуків. Діяльність архівів спрямована на порятунок, відродження, передачу майбутнім поколінням документальних відомостей.